Question
A shopkeeper marked up his articles 50% above its cost
price and sold it after two successive discounts of 15% and 30%, respectively. Find his profit percentage.Solution
ATQ, Let the cost price of the article be Rs. '100b'. Marked price of the article = 1.50 × 100b = Rs. '150b'. Selling price of the article = 150b × 0.85 × 0.70 = Rs. '89.25b'. Therefore, profit percentage = [(100b - 89.25b) ÷ 100b] × 100 = 10.75%.
Mahi works in which of the following shifts?
Which of the following is the birth month - year of O?
If T is related to Mango and W is related to Guava in a certain way. Then, U is related to which of the following?
Who amongst the following go to Surat?
Find the odd pair out:
Which of the following boxes is placed between box Y and box W?
How many persons secured more marks than E?
Which of the following statement is/are not true?
Which of the following statements is/are true?
What will be the mark secured by Q?