Question
A seller sold an item at a loss of 20%. If he had sold
it for Rs. 1,800 more, then he would have earned a profit of 10%. Find the cost price of the item.Solution
ATQ, Let, the cost price of the item be Rs. '100x'. ATQ, Selling price of the item sold at 10% profit = 1.10 X 100x = Rs. (0.80 X 100x + 1800) Or, 110x = 80x + 1800 Or, 110x - 80x = 1800 Or, 30x = 1800 So, x = (1800/30) = 60 Therefore, the cost price of the item = 100x = 100 X 60 = Rs. 6,000
Who has been roped as the brand ambassador for the brand Fire - Boltt?
In New Delhi, India, from February 21 to 23, 2024, which edition of the Raisina Dialogue was held?
When do we observe National Doctors Day annually?
Who is the author of the book ‘The Blue Book’?
Indian Institute of Vegetable Research is located at -
The Pradhan Mantri Jeevan Jyoti Bima Yojana (PMJJBY) insurance cover might be increased to:
What was India’s rank in the Environmental Performance Index (EPI) out of 180 countries?
National Sugar Institute is located in which district of Uttar Pradesh?
Which of the following movies has been made tax free by Haryana government?
Who has been appointed as the new General Manager of Central Railway?