Question
The ratio between the cost price of product G and H is
8:7 respectively. Each of the products was marked 25% above its cost price. If the MRP of product G is Rs. 1000 more than the MRP of product H, then find out the sum of the cost price of both of the products.Solution
ATQ, The ratio between the cost price of product G and H is 8:7 respectively. Let’s assume the cost price of product G and H is 8v and 7v respectively. Each of the products was marked 25% above its cost price. 8v of (100+25)% = 7v of (100+25)% + 1000 8v x 1.25 = 7v x 1.25 + 1000 1.25(8v - 7v) = 1000 v x 1.25 = 100 v x 1.25 = 1000 v = 1000 / 1.25 v = 800 Sum of the cost price of both of the products = 8v + 7v = 15v = 15 x 800 = Rs.12000
Under Section 316(1) of the Bharatiya Nyaya Sanhita (BNS), 2023, what offense is committed by a person who, being entrusted with property or having domi...
What is the duration of copyright in published literary works?
Legal aid under the Act is available to:Â
Under the amended DSPE Act (via Section 26), the Director of CBI (DSPE) must have a minimum tenure of:
According to section 6 of the Specific Relief Act, 1963, if any person is disposed without his consent of immovable property otherwise then in due cour...
As per section 13A of the Payment of Wages Act, 1936 every register and record required to be maintained shall be preserved for a period of —
A and B are jointly tried for extortion. A makes a confessional statement in court admitting to the crime and also implicating B as his co-conspirator. ...
Computer software can be included under the definition of goods was held under which of the following cases?
Any question suggesting the answer which person putting wishes to receive is:
Which of the following best represents a core principle of natural justice in administrative law?