Question
Seema sold a laptop at a profit of 15%. If she had
bought it at 10% less and sold it for ₹ 2,200 more, she would have gained 40%. What was the cost price (in ₹) of the laptop type-sscSolution
Let the Cp of Seema’s Laptop=100 CpPSp 10015%115 9040%126 Difference of Sp=126-115=11 ATQ- 11=2200 1=200 CP of laptop =100×200=20000 Rs.
Who won the 2024 Nobel Prize in Physics?
The traditional Ganjapa playing cards are primarily linked to which Indian state?
What is India’s rank on the 2023 AI Preparedness Index?
What is the name of India's first Large Language Model (LLM) developed specifically for the banking, financial services, and insurance (BFSI) sector?
When is National Voters Day celebrated every year?
Match the following personalities with their positions:
- Which Padma award was bestowed upon Pandit Birju Maharaj in 1986?
Who has been honored with the Visionary Leader Icon Award 2023 by Advocates Association For Social Responsibility And Awareness (AASRAA)?
Which defence force has recently provided essential aid and healthcare in North Sikkim under ‘Operation Sadbhavana’?
Which city in India hosted the inauguration of Ellie, Asia’s first animatronic elephant?