Question
Selling price of article βAβ when sold at a profit
of 32% is Rs. 540 more than its selling price when sold at a loss of 40%. If the cost price of article βBβ is Rs. 82 more than that of βAβ, then find the cost price of article βBβ.Solution
Let the cost price of article βAβ = Rs. β100yβ Then, selling price of the article when it is sold at a profit of 32% = 1.32 Γ 100y = Rs. β132yβ And, selling price of the article when it is sold at a loss of 40% = 0.60 Γ 100y = Rs. β60yβ According to the question, 132y β 60y = 540 Or, y = (540/72) Or, y = 7.5 So, cost price of article βAβ = 100 Γ 7.5 = Rs. 750 Therefore, cost price of article βBβ = 750 + 82 = Rs. 832
Mahi works in which of the following shifts?
Which of the following is the birth month - year of O?
If T is related to Mango and W is related to Guava in a certain way. Then, U is related to which of the following?
Who amongst the following go to Surat?
Find the odd pair out:
Which of the following boxes is placed between box Y and box W?
How many persons secured more marks than E?
Which of the following statement is/are not true?
Which of the following statements is/are true?
What will be the mark secured by Q?