Question
Roshan purchased 100 rolls of paper for Rs. 29 per roll.
He spent Rs. 250 on their transportation. He also paid 20 paise per roll for packing of each roll. At what price must he sell each roll to gain 30% overall?Solution
Effective cost price of 100 rolls of paper = (100 × 29) + 250 + (100 × 0.2) = 2900 + 250 + 20 = Rs. 3170 Selling price at 30% profit = 1.30 × 3170 = Rs. 4121 Therefore, selling price of each roll of paper = 4121/100 = Rs. 41.21
The classteacher ________ all the seats of the students in the classroom.
Ramesh asked his friends to ________ the cards.
The moment he fo...
- In the following sentence, choose the word opposite in meaning to the bold word to fill in the blank.
Although the director’s approach was innova... Algophobia
In each of the following sentences, choose the word similar in meaning to the bold word to fill in the blank.
The exquisite craftsmanship of t...
- Each of the following questions consists of two words which have a relationship to each other. This is followed by four pairs of related words. Choose the ...
The ominous clouds signaled an approaching storm.
Select the option which is the antonym of the given word.
FRAIL
Find out the appropriate word.
I want a ___________ piece of bread.
In the following questions, out of the four alternatives, choose the one which best expresses the meaning of the given word as your answer.
E...