Question
Roshan purchased 100 rolls of paper for Rs. 29 per roll.
He spent Rs. 250 on their transportation. He also paid 20 paise per roll for packing of each roll. At what price must he sell each roll to gain 30% overall?Solution
Effective cost price of 100 rolls of paper = (100 × 29) + 250 + (100 × 0.2) = 2900 + 250 + 20 = Rs. 3170 Selling price at 30% profit = 1.30 × 3170 = Rs. 4121 Therefore, selling price of each roll of paper = 4121/100 = Rs. 41.21
This is synthesized in the body as a result of oxidation of fat, proteins, and carbohydrates, adding to about 200ml/day. It is referred to:
During processing, foods can get contaminated because of:
a. Equipments
b. Labour
c. Raw materials
Predominant spoilage in shell eggs is caused by:
Mina learns how different minerals and vitamins are affected when exposed to certain conditions. Which one of them did she NOT comprehend properly?
Which of the following statement is true?
a. Vegetables, fruits, whole grain, herbs, nuts contain an abundance of phenolic compounds tha...
The elements present in the carbohydrates are
Arrange the following according to their rate of initial growth
The term culture refers to the ______growth of microorganism in _____ __
An enzyme
a. Becomes a part of the final products
b. Is specific for substrate
c. Is consumed by the rea...