Question
A shopkeeper mixes 40 kg sugar worth Rs.15 per kg with
160 kg sugar worth Rs. 25 per kg. At what rate should he sell the mixture per kg to gain a profit of 25%?Solution
Cost of 40 kg sugar = Rs.600 Cost of 160 kg sugar = Rs.4,000 Total cost of 200 kg sugar = Rs. 4,600 Cost price of 1 kg sugar = 4600/200= Rs.23 per kg S.P. = 23x*25/100= Rs. 28.75
An auditor resigns from a listed company. Within how many days must they file Form ADT-3?
Which of the following is classified as financing cash flow?
A company is planning a capital raise of ₹20 lakh, with 60% from equity (cost 16%) and 40% from debt (cost 10%). If the tax rate is 30%, calculate its...
As per the Nayak committee, what percentage of its annual projected turnover should an MSME get as working capital from a bank?
Which of the following is not a payment product of NPCI?
A project has NPV of ₹5 lakh and standard deviation of cash flows is high. What does it indicate?
Omega Ltd. has idle capacity and receives a special export order for 2,000 units at ₹420 per unit. Normal price = ₹500. Unit variable cost = ₹350....
Which of the following is NOT a direct party to a Letter of Credit (LC)?
An enterprise consumes 25,600 units of a component annually. The order cost is ₹600 per order, and carrying cost is ₹12/unit/year. A supplier offers...
_________ is NOT a part of Monte Carlo Simulation.