Question
A shopkeeper mixes 40 kg sugar worth Rs.15 per kg with
160 kg sugar worth Rs. 25 per kg. At what rate should he sell the mixture per kg to gain a profit of 25%?Solution
Cost of 40 kg sugar = Rs.600 Cost of 160 kg sugar = Rs.4,000 Total cost of 200 kg sugar = Rs. 4,600 Cost price of 1 kg sugar = 4600/200= Rs.23 per kg S.P. = 23x*25/100= Rs. 28.75
Which of the following is not a right granted to a Data Principal under the DPDP Act, 2023?
According to Indian Partnership Act, 1932 According to the law, what rights does a minor have when admitted to the benefits of partnership in a firm?
In a case instituted on a police report if the accused pleads guilty_______.
Which of the following most accurately defines "general insurance business" as per the Insurance Act?
The IPC was drafted by whom?
As per the provisions of the Consumer Protection Act a complaint, in relation to any goods sold or delivered or agreed to be sold or delivered or any se...
Whoever being the owner allows unauthorized person to drive his vehicle_______
What are the acts against which there is no right of private defence?
The question is, whether a given document is the will of A. The state of A’s property and of his family at the date of the alleged will may be releva...
Which of the following is not one of the punishments under the Indian Penal Code?