Get Started with ixamBee
Start learning 50% faster. Sign in now
Cost of 40 kg sugar = Rs.600 Cost of 160 kg sugar = Rs.4,000 Total cost of 200 kg sugar = Rs. 4,600 Cost price of 1 kg sugar = 4600/200= Rs.23 per kg S.P. = 23x*25/100= Rs. 28.75
12 17 44 147 ? 3065 18420
...18, 54, 162, ?, 1458, 4374
1, 6, 27, 124, ?, 3906, 27391
...120 124 151 167 292 ?
5 6 15 40 89 170 ?
...80 81.5 83.5 ? 89 92.5
...(248 + 352)/(34 - 30) = ?
21, 28, 39, 52, ?, 88
13, 28, ?, 118, 238, 478