📢 Too many exams? Don’t know which one suits you best? Book Your Free Expert 👉 call Now!


    âš¡ Azaadi sale - Celebrate Independence Day with Flat 55% Off On all courses! 13 to 17 Aug âš¡ Enroll Now

    Question

    A shopkeeper mixes 40 kg sugar worth Rs.15 per kg with

    160 kg sugar worth Rs. 25 per kg. At what rate should he sell the mixture per kg to gain a profit of 25%?
    A Rs. 24.50 per kg Correct Answer Incorrect Answer
    B Rs.27.75 per kg Correct Answer Incorrect Answer
    C Rs. 29.50 per kg Correct Answer Incorrect Answer
    D Rs. 28.75 per kg Correct Answer Incorrect Answer
    E None of these Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    Cost of 40 kg sugar = Rs.600 Cost of 160 kg sugar = Rs.4,000 Total cost of 200 kg sugar = Rs. 4,600 Cost price of 1 kg sugar = 4600/200= Rs.23 per kg S.P. = 23x*25/100= Rs. 28.75

    Practice Next
    ask-question

    Not sure which exam is best for you Talk to our expert

    Get My Free Call