πŸ“’ Too many exams? Don’t know which one suits you best? Book Your Free Expert πŸ‘‰ call Now!


    ⚑ Azaadi sale - Celebrate Independence Day with Flat 55% Off On all courses! 13 to 17 Aug ⚑ Enroll Now

    Question

    25 kg of rice β€˜A is purchased for Rs. 4/kg while 30 kg

    of rice β€˜B’ is purchased for Rs. 10/kg. If the mixture of the both types of rice is sold at Rs. 10/kg, then find the profit/loss incurred to the seller.
    A Rs. 160 Correct Answer Incorrect Answer
    B Rs. 180 Correct Answer Incorrect Answer
    C Rs. 190 Correct Answer Incorrect Answer
    D Rs. 150 Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    Total cost price = 25 Γ— 4 + 30 Γ— 10 = Rs. 400 Total selling price = (25 + 30) Γ— 10 = Rs. 550 Profit earned = 550 – 400 = Rs. 150

    Practice Next
    ask-question

    Not sure which exam is best for you Talk to our expert

    Get My Free Call