ЁЯУв Too many exams? DonтАЩt know which one suits you best? Book Your Free Expert ЁЯСЙ call Now!


    Question

    A person 'P' allocates 25% of his monthly salary towards

    rent. Out of the remaining salary, he spends 40% on food and clothing, saving the rest. His total savings amount to Rs. 7,200. Additionally, the amount he spends on food is 50% more than what he spends on clothes. Determine the amount Suraj spent on food.
    A Rs.2,200 Correct Answer Incorrect Answer
    B Rs.2,880 Correct Answer Incorrect Answer
    C Rs.1,250 Correct Answer Incorrect Answer
    D Rs.2,580 Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    ATQ,

    Let the monthly salary of ''P'' = Rs. тАШxтАЩ ATQ, (x ├Ч 0.75 ├Ч 0.60) = 7200 So, x = 16000 Ratio of amount spent on food to amount spent on clothes = 3:2 Therefore, amount that he spent on food = {16000 ├Ч 0.75 ├Ч 0.40 ├Ч (3/5)} = Rs.2,880┬а

    Practice Next
    More Percentage Questions

    Relevant for Exams:

    ask-question