Question
A person initially spends 50% of his salary and saves
the rest. After his salary increases by 30%, he continues to save the same amount but now spends Rs. 9,000 more. Calculate his initial salary.Solution
ATQ, ┬а Let, the initial salary of the person be Rs. '100x'. ┬а Initial expenditure of the person = 0.50 X 100x = Rs. '50x' ┬а Initial savings of the person = 100x - 50x = Rs. '50x' ┬а New salary of the person = 1.30 X 100x = Rs. '130x' ┬а Savings of the person remains the same. ┬а So, 50x + 9000 = 130x - 50x ┬а Or, 80x - 50x = 9000 ┬а Or, 30x = 9000 ┬а So, x = 300 ┬а So, the initial salary of the person = 100x = 100 X 300 = Rs.30,000
'рдЕрддреНрдпрдзрд┐рдХ' рд╢рдмреНрдж рдореЗрдВ рдХреМрди-рд╕реА рд╕рдВрдзрд┐ рд╣реИ ?
тАШ рд╕рд╣рдХрд░реНрдореАтАЩ рд╢рдмреНрдж рдХрд╛ рд╕рдВрдзрд┐-рд╡рд┐рдЪреНрдЫреЗрдж рдХреНрдпрд╛ рд╣реИ ?
тАШ рд╕рд╣рд╛рдиреБрднреВрддрд┐тАЩ рдХрд╛ рд╡рд┐рд▓реЛрдо рд╢рдмреНрдж рд╣реИ :┬а
тАШ рдЖрд╕рдорд╛рди рд╕рд┐рд░ рдкрд░ рдЙрдард╛рдирд╛тАЩ рдореБрд╣рд╛рд╡рд░реЗ рдХрд╛ рд╕рд╣реА рдЕрд░реНрде рд╣реИ :
'рдзрдиреНрдпрд╡рд╛рдж' рд╢рдмреНрдж рдореЗрдВ рдХреМрди-рд╕рд╛ рдЙрдкрд╕рд░реНрдЧ рд╣реИ?
рдирд┐рдореНрдирд▓рд┐рдЦрд┐рдд рдореЗрдВ 'рдЕрдорд░ ' рд╢рдмреНрдж рдХрд╛ рд╕рд╣реА рд╡рд┐рд▓реЛрдорд╛рд░реНрдереА рд╣реИ :
рдорд╛рддреНрд░рд╛рдПрдБ рдХрд┐рддрдиреЗ рдкреНрд░рдХрд╛рд░ рдХреЗ рд╣реЛрддреЗ рд╣реИ ?
'рд╢реНрдпрд╛рдорд╕реБрдВрджрд░' рдореЗрдВ рд╕рдорд╛рд╕ рд╣реИ
‘рдкрд╣рд╛рдбрд╝’ рдХрд╛ рддрддреНрд╕рдо рд╣реЛрдЧрд╛
тАШ рд╕рдкреНрддрд╕рд╛рдЧрд░тАЩ рд╢рдмреНрдж рдореЗрдВ рдХреМрди-рд╕рд╛ рд╕рдорд╛рд╕ рд╣реИ ?┬а