Question
The sum of the monthly incomes of βAβ, βBβ and
βCβ is Rs. 55000 which is 4 times the monthly income of βCβ. If βAβ spends 60% of his income while βBβ spends 80% of his income and the sum of their savings is Rs. 15500, then find the savings of βAβ.Solution
Monthly income of βCβ = 55000/4 = Rs. 13750 Let the monthly income of βAβ be Rs. x Therefore, monthly income of βBβ = Rs. (41250 β x) According to the question, 0.4x + 0.20(41250 β x) = 15500 Or, 0.2x = 7250 x = 36250 Or, savings of βAβ = 0.40x = Rs. 14500
I. x2 - 20x + 96 = 0
II. y2 - 23y + 22 = 0
Β If 4x = 40, 3y = 33, what is the value of 6x + 4y?
I. 5xΒ² = 19x β 12
II. 5yΒ² + 11y = 12
I. 63x2 + 148x + 77 = 0
II. 21y2 + 89y + 88 = 0
I. x2 - 5x - 14 = 0
II. y2 - 16y + 64 = 0
I. x2 + 11x + 30 = 0
II. y2 + 17y + 72 = 0
I. 2x2 + 12x + 18 = 0
II. 3y2 + 13y + 12 = 0
l).Β 2pΒ² + 12p + 18 = 0Β
ll).Β 3qΒ² + 13q + 12 = 0
Quantity I: The price of rice is decreased by 30%, by how much % the consumption is increase so that the expenditure will decreased by 10%?
Quant...
I. 22x² - 97x + 105 = 0
II. 35y² - 61y + 24 = 0