Question
‘P’ and ‘Q’ invested Rs. 7200 and Rs. 4800
respectively for 9 months and 15 months. P kept 35% of his profit and donated the rest. His remaining profit was Rs. 1890. What was the total profit earned?Solution
ATQ,
Profit ratio of P and Q = 7200 × 9 : 4800 × 15 = 64800 : 72000 = 9 : 10
P’s total profit = 1890 / 0.35 = Rs. 5400
Each part = 5400 / 9 = 600 → Total profit = 600 × (9 + 10) = Rs. 11400
Completely randomized design is based on the principles of _________ and randomization only.
For the random variable X with probability density function f(x) = (x−3)2 /5; x = 3, 4, 5, the variance of X is:
Which of the following is an example of using a sample to make inference about a population?
To estimate the average work experience of MBA students at a management institute, five students are selected at random from each type of background, s...
Marshall-Edgeworth Index number:
If A,B and C are arbitrary events, then P(A ∩ B ∩ C) equals to:
For the study purpose, the mean of the observations is 148 gm and standard deviation is 17.4 gm. Approximately, the coefficient of variation equals to:
Which option is incorrect?

A Poisson distribution has a double mode at x = 1 and x = 2. The probability for x = 1 or for x = 2 of these two values is: