Question
Mohit purchased some toffees at a rate of Rs 20 for
every 50 toffees. Additionally, he bought twice as many toffees at a price of Rs 1.50 per piece. He then sold all the toffees at a rate of Rs 12 for every 20 toffees. In the end, he incurred a total loss of Rs 200. How many toffees did he purchase in total?Solution
Let the number of toffees bought at the rate of Rs 20 for 50 be "a"
Then total money invested in these toffees = 20/50 x a = 2a/5
Number of toffees brought at the rate of Rs1.50 each = 2a
Total money invested in these toffees = 1.50 x 2a = 3a
Total cost of toffees to Mohan = 2a/5 + 3a = 17a/5
Total revenue realized by selling them at 20 for Rs 12 = 12/20 x (a + 2a) = 9a/5
Overall loss is 200
So,
17a/5 - 9a/5 = 200
8a/5 = 200
a = 125
total number of toffees purchased = 3a = 375
It involves the participation and collaboration of various stakeholders including community, government and non-governmental organisations fir the timbe...
Which of the following is a physical change?
The State having the highest area under fruits
Which of the following is the concept of seed village?
KMnO4Â (potassium permanganate) is used to determine __________ in soil.
___________is a permit or certificate allowing the holder to emit carbon dioxide or other greenhouse gases.
Isolation distance for producing foundation seed of bajra hybrid
Eggs of mango mealy bug are laid on
“Flared or open” squares, Premature boll opening and shedding sypmtoms caused by:Â
Given below are two statements:
Statement I: Organic manures contain a low amount of nutrients and are applied in large quantities
State...