📢 Too many exams? Don’t know which one suits you best? Book Your Free Expert 👉 call Now!


    Question

    Two varieties of rice costing Rs 30 per kg and Rs 45 per

    kg are mixed and the mixture is sold at Rs 48 per kg, gaining a profit of 20%. In what ratio are the two varieties mixed (cheap : costly)?
    A 3:7 Correct Answer Incorrect Answer
    B 2:5 Correct Answer Incorrect Answer
    C 1:2 Correct Answer Incorrect Answer
    D 5:7 Correct Answer Incorrect Answer
    E None of these Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    Let cost price of the mixture per kg be C. Given selling price = Rs 48 and profit = 20%. C × (1 + 20/100) = 48 C × (120/100) = 48 C × (6/5) = 48 C = 48 × (5/6) = 40 So mixture CP = Rs 40 per kg. Using alligation between 30, 45 and 40: Cheaper (Rs 30) Mixture (Rs 40) Costlier (Rs 45) 30 40 45 Difference on right side: 45 − 40 = 5 40 − 30 = 10 Ratio (cheap : costly) = 5 : 10 = 1 : 2

    Practice Next
    ask-question