Question
A 40-litre solution contains 35% acid. How many litres
of a 55% acid solution must be added so that the resulting mixture contains 45% acid?Solution
Let x = litres of 55% solution added. Acid in first solution = 35% of 40 = 14 L Acid in second solution = 55% of x = 0.55x Total acid = 14 + 0.55x Total volume = 40 + x Required concentration: 45% ⇒ (14 + 0.55x) / (40 + x) = 0.45 14 + 0.55x = 0.45(40 + x) 14 + 0.55x = 18 + 0.45x 0.55x − 0.45x = 18 − 14 0.10x = 4 ⇒ x = 40 L Answer: 40 litres of 55% solution must be added.
The flower of rice has following number of stamens?
Which photosynthetic pigment is found primarily in red algae and is most effective at absorbing green light?
Which hormone is involved in the bolting of rosette plants like cabbage and promotes stem elongation?
In C4 plants, the primary carboxylation takes place by using ___ enzymeÂ
Brassica carrinata is a cross between
Cell is the basic building block of life . Cell theory was put forward by?
Cell division in which one cell with two set of chromosomes give rise to four cells. The terminology is referred to as
Which of the following plant hormones is responsible for delaying leaf senescence and is known as the "anti-aging hormone"?
Which pathway is described as the movement of water through the cell walls and intercellular spaces of the plant?
Which hypothesis explains solute movement based on a pressure gradient between source and sink?