Question
(X + 140) liters of mixture A contains milk and water
only such that quantity of water in it is (X – 100) liters less than quantity of milk in it. 75% of a mixture A is taken in an empty can P. And is mixed with (X – 90) litre of water. And 50 liters of milk. Such that. final ratio quantity Milk to water. in can P is 10:9. Find the value of X.Solution
Since quantity of milk in mixture a. Is X - 100 liters more than that of water in it Therefore. Quantity of milk in mixture A = {(X + 140 + X – 100)/2} = X + 20 liters. Quantity of water in In the mixture A = (X + 140) - (X + 20.) = X + 140 - X -20 = 120 Final quantity of water in can P = 0.75 *120+(x-90) = 90+x-90 = x litres. Final quantity of milk In can P = 0.75* (x+20)= 0.75x+15+50= 0.75x+65 lt. As per the question {x/(0.75x+65)}=9/10 X=180
When the expected future marginal product of capital increases, then the IS curve
Â
If the economy is operating at point C, the opportunity cost of producing an additional 20 units of bacon is
In a perfectly competitive market, a firm’s long run supply curve is
The Phillips curve shows the trade-off between ----- and -----?
Consider a bargaining game:
Find pure strategy Nash equilibrium.
Which Indian NBFC was selected for the FATF Mutual Evaluation report 2023-24?
Under the Stand-Up India Scheme launched by the Government of India, which of the following categories of beneficiaries are specifically targeted for th...
In Durbin-Watson test, if the value of d is 4, then what is the characteristic of the autocorrelation
For the demand function Q=a-P and the Marginal cost = c. Arrange the quantity produced by the following models in ascending order I) Bertnard II) Monopo...