Question
A racetrack is in the shape of a rectangle with length
of 48 meters and area of 6000 m 2. A car takes 10 seconds to make one lap around the perimeter of this track. If the car and a person whose speed is 5.4 m/s, started moving at the same time along the perimeter of the track but in opposite directions, then find the distance between the car and the person, 7seconds before they cross each other. type-sscSolution
Area of the track = length of track x breadth of track = 48x breadth of track =6000 So, breadth of track = 6000 Ă· 48 = 125 So, perimeter of the track = (48+ 125) x 2 = 346meters So, speed of the car = (346/10) = 34.6 m/s Relative speed of the car with respect to the person = 34.6+ 5.3 = 40 m/s So, distance between the car and the person, 7 seconds before they cross each other = 40 x 7= 280 meters
The Polymerase Chain Reaction (PCR) is used to :
Select the INCORRECT option with reference to the Chipko Andolan.
The sum of two numbers is 36. Five times one number is equal to 4 times the other. The greater of the two numbers is:
If POPULAR written as Q4Q5M1S, then, how will GAME be written?
Consider the following statements:
I. The Ikshvaku rulers of southern India were antagonistic towards Buddhism.
II. The Pala rulers of e...
Seven people, A, B, C, D, E, F and G, are sitting in a straight row, facing north (not necessarily in the same order). Only 1 person sits to the left ...
Which person owes an amount to a business organisation for buying goods and services on a credit basis?
Which of the following acts have been merged/subsumed under “The occupational safety, health and working conditions code bill,2019”?
    ...
Who among the following coined the term “Social Security”?
Where was the first Biosafety Level-3 (BSL-3) Containment Mobile Laboratory inaugurated in February 2022 to strengthen the healthcare infrastructure of ...