Question
An item costs ₹400. During a festival sale, a company
offers a sale discount that offers x% off on its regular price along with a discount coupon of 10%. The price of the item after using both the sale discount and the discount coupon, is ₹216. What is the value of x?Solution
The cost price of an item = Rs. 400 The selling price of the item = Rs. 216 Sale discount = x% Coupon discount = 10% The discount = 400 - 216 = Rs. 184 The total discount = (184/400) × 100 = 46% So, x + 10 - (10x/100) = 46 ⇒ x + 10 - x/10 = 46 ⇒ 9x/10 + 10 = 46 ⇒ 9x/10 = 46 - 10 ⇒ 9x/10 = 36 ⇒ x = 36 × (10/9) = 40 ∴ The value of x is 40
I. x2 - 20x + 96 = 0
II. y2 - 23y + 22 = 0
If 4x = 40, 3y = 33, what is the value of 6x + 4y?
I. 5x² = 19x – 12
II. 5y² + 11y = 12
I. 63x2 + 148x + 77 = 0
II. 21y2 + 89y + 88 = 0
I. x2 - 5x - 14 = 0
II. y2 - 16y + 64 = 0
I. x2 + 11x + 30 = 0
II. y2 + 17y + 72 = 0
I. 2x2 + 12x + 18 = 0
II. 3y2 + 13y + 12 = 0
l). 2p² + 12p + 18 = 0
ll). 3q² + 13q + 12 = 0
Quantity I: The price of rice is decreased by 30%, by how much % the consumption is increase so that the expenditure will decreased by 10%?
Quant...
I. 22x² - 97x + 105 = 0
II. 35y² - 61y + 24 = 0