Question
The income of a person is Rs.15000 and his expenditure
is Rs.11000. In the next year his income and expenditure are increased by 8% and 16% respectively. His saving is what percent less than that of the previous saving?Solution
Initial Savings = 15000 – 11000 = Rs. 4000 Next year, Income = 15000 × (108/100) = Rs.16200 Expenditure = 11000 × (116/100) = Rs.12760 Saving = 16200 – 12760 = Rs.3440 Required % = [(4000 – 3440)/4000] × 100 = 14%
What is the repayment period for loans taken under the AHIDF?
What is the objective of the MAHARISHI initiative?
Pradhan Mantri Matasya Sampada Yojana (PMMSY) aims to modernize and strengthen the
value chain, enhance traceability and establish a robust fishe...
Which of the following is not a component of the Pradhan Mantri Annadata Aay Sanrakshan Abhiyan (PM-AASHA)?
Which of the following scheme is not related to rural development?Â
What is the minimum monthly contribution for a subscriber entering the Pradhan Mantri Kisan Maan Dhan Yojana at the age of 18?
Which of the following organizations is not involved in the implementation of the Price Support Scheme (PSS) under PM-AASHA?
In which year was the Dairy Processing & Infrastructure Development Fund (DIDF) announced?
What is the target area for oil palm cultivation under the NMEO-OP by the year 2025-26?
Government of India announces Minimum Support Prices (MSP) each year in both the Crop seasons after taking into account the recommendations of the Commi...