Question
(180/3)% of the raindrops could have been collected,
when 8 cm of rain has fallen on a part of land of area 2.5 km2, in a tank having a 200 m × 10 m base, then water collected in the tank is 75% of its capacity. Find the capacity of the tank?Solution
The volume of rain water in the land which could have been collected and the volume of water in the tank should be equal . Let, level of water in the tank is h meter. According to the question, ⇒ 8/100 × 2500 × 2500 × 180/300 = 200 × 10 × h ⇒ h = 150 m Volume of water in the tank = 200m × 10m × 150m = 300000 m3 Since, water in the tank is 75% of its capacity. So, capacity of tank = (300000/75) × 100 = 400000 m3
'Quantum meruit' means:
A Private Company may not issue securities
A Red Herring Prospectus does not the include information related to __________
The preference shares should be redeemed with in a period of
Doctrine of Indoor Management protects:
A contract entered between two companies was found to lack mutual consent. Under the Indian Contract Act, which essential element of a valid contract is...
What is the minimum number of members required to form a public company?
Company A promises to sell land to Company B but does not sign a written agreement. B makes payment and takes possession. Is this enforceable?
As per the Companies Act and related Rules, every private company is required to issue securities only in a dematerialised form and facilitate demateria...
When you evaluate a company's financial ratios in relation to other companies in the same industry, what type of comparison is this?