Question
A boat is being rowed away from a cliff 270 m high. From the top of the cliff, the angle of depression of the boat changes from 60° to 45° in 2 minutes. What is the speed of the boat?
More Height and Distance Questions
- There is a fire in the building. A man on the top of the building see a Fire brigade van coming towards it. If it takes 8 minutes for the angle of depressi...
- The angle of elevation of the top of a building from a point on the ground is 30° and moving 40 meters towards the building it becomes 60°. The height of t...
- A shadow of a tower standing on level ground is found to be 40√3 meters longer when the Sun's altitude is 30° than when it is 60°. The height of the tower ...
- The two buildings are 100m apart. From the top of the first building, which is 60m tall, the angle of depression to the top of the second building is 45 de...
- A boat is being rowed away from a cliff 183 m high. From the top of the cliff, the angle of depression of the boat changes from 60° to 45° in 3 minutes. Wh...
- From a watch tower of 205 m height, the angles of depression of two cliffs in a horizontal line through the base of the tower are 45° and 30°. Find the dis...
- The angle of depression of a point on the ground as seen from the top of a tower, 65 feet high, is 45°. Find the distance of the point on the ground from t...
- Find the angle of elevation of a 125 √ 3m tower's top from a point 125 m away from its base.
- A man 3 m tall is 19 m away from a tower 22 m high. Determine the angle of elevation of the top of the tower from the eye of the observer.
- Two ships are on opposite sides in front of a lighthouse in such a way that all three of them are in line. The angles of depression of two ships from the t...
Hey! Ask a query
Please enter email id
The email must be a valid email address.
Please enter Mobile Number
Please enter valid Mobile Number
Please enter your Doubt
Think You're Ready for RBI Grade B?
RBI Grade B 2026 Phase 1 Memory Based Paper
- 200 Questions with Detailed Solutions
- Section-wise Coverage (GA, English, Quant & Reasoning)
According to the figure above: tan 45° = 270/(a + b) ⇒ 1 = 270/(a + b) ⇒ a + b = 270 Also, tan 60° = 270/a ⇒ √ 3 = 270/a ⇒ a = 270/ √ 3 ⇒ a = 90√ 3 = 155.8 ∴ b = 270 - 155.8 = 114.2 ⇒ The boat covers a distance of 114.2 m in 2 minutes. ∴ Speed of the boat = (114.2 x 60)/(2 x 1000) km/h = 3.4 km/h