Question
From the top of a lighthouse, the angle of depression to
the top and bottom of a tower is 30° and 45°, respectively. If the lighthouse is 210 metres high, then find the height of the tower.Solution
Let AB and CD be the heights of the light house and the tower, respectively So, AB = 210 metres, ∠ ADE = 30° and ∠ ACB = 45° Now, in right angled triangle ABC tan45° = AB/BC So, AB/BC = 1 Or, AB = BC So, BC = 210 metres And, BC = DE = 210 metres So, in right angled triangle AED, tan30° = AE/DE Or, AE = 210 × (1/√3) Or, AE = 70√3 Also, CD = BE So, height of tower CD = AB – AE = 210 – 70√3 = 70√3(√3 – 1) metres
What was the primary aim of the significant meeting between India and the UAE about the India-Middle East-Europe Economic Corridor (IMEEC)?
The Electronics Component Manufacturing Scheme (ECMS) launched in 2025 has a total outlay of how much?
Where are the UNESCO World Heritage Elephanta Caves located?
Which of the following Governor General introduced the concept of Subsidiary Alliance?
Which specific day is designated for the celebration of National Tourism Day?
The ‘Project WAVE’ initiative deals with which of the following?
Which among the following are the trees found in mangrove forests?
Top two districts with the highest sex ratio in Uttrakhand?
Who is the recipient of police medal for gallantry of Haryana policemen in 2024?
Where did Prime Minister Shri Narendra Modi lay the foundation stone and unveil the model of Shri Kalki Dham Temple?