Question
A boat's speed in still water is 200% greater than the
speed of the stream. The boat takes 13 hours to travel 180 km downstream and 66 km upstream. How much time will it take for the boat to cover a distance of 120 km downstream?Solution
Let the speed of stream be x km/h
So, the speed of the boat in still water = x + 2x = 3x km/h
So, downstream speed = 3x + x = 4x km/h
So, upstream speed = 3x – x = 2x km/h
According to question:
180/4x + 66/2x = 13
45/x + 33/x = 13
78/x = 13
x = 78/13, x = 6
So, downstream speed = 4 × 6 = 24 km/h
So, time taken to cover 120 km downstream = 120/24 = 5 hours
What is the primary goal of the PREFIRE mission launched by NASA?
The term metaverse was coined by which of the following science fiction writer?
When is National Education Day celebrated in India?
Under which of the following section the merchant banker cannot carry on any business other than in the securities market?
Which bank entered India's top five companies by market capitalization, surpassing Rs 8 trillion?
By how much did India’s trade deficit reduce in November due to growth in merchandise exports?
Who has become the youngest and first woman African President of the IOC?
The Foundation of SAARC Writers and Literature awarded the SAARC Literature Award-2023 to which renowned figure for outstanding literary excellence in h...
The Ministry of Commerce & Industry has released the 5th edition of the LEADS annual exercise - LEADS 2023 report, which provides insights into improvem...
What is the range of the Nag Mk-2 anti-tank guided missile successfully tested by DRDO?