Question
Speed of current is equal to 25% of speed of boat in
still water. If the boat takes 14 hours to cover 140 km in still water, then find the time taken by the boat to cover 82.5 km in upstream.Solution
Speed of the boat in still water = 140 ÷ 14 = 10 km/h Speed of current = 10 × 0.25 = 2.5 km/h Therefore, upstream speed of the boat = 10 – 2.5 = 7.5 km/hr Required time taken = 82.5 ÷ 7.5 = 11 hours
W is taller than K who is shorter than U. O is taller than D but shorter than K. U is shorter than W. Who is the tallest?
Diwakar is elder than Srikant. Suman is elder than Srikant but younger than Diwakar. Dheeraj is younger than both Srikant and Gagan but Gagan is younger...
Who among the following is the third lightest person?
If J has 25 balls and N has 9 balls more than J, then what cannot be the possible number of balls O has?Â
There are five persons V, B, S, A and G, who have different heights. V is taller than G but shorter than A. Suresh is shorter than V. B is the shortest...
Seven persons F, G, H, I, J, K, and L have different number of chocolates. Only I has more chocolates than J. K has more chocolates than L and F. F has...
Who among the following has the second highest number of chocolates?
Who is the second heaviest person?
There are six friends. R is taller than at most two persons. V is shorter than R. T is taller than U but shorter than S. W is taller than U but shorter ...
Which of the following student is second tallest student?