Question
The seller sold a total of 40 kg of rice bags,
comprising Basmati Rice and Brown Rice. The cost price of Basmati rice is Rs.72/kg, and that of Brown rice is Rs.84/kg. If the seller sold all the rice bags for Rs.3,816 and earned a profit of 20%, determine the quantity of Basmati rice bags sold.Solution
ATQ, Let, the quantity of Basmati rice bag and Brown rice bag sold be 'a' kg and 'b' kg, respectively. Total cost price of 40 kg Rice bags sold = (3816/1.2) = Rs.3,810 So, the per kg cost price of rice bag sold = (3810/40) = Rs.79.5 ATQ, [(72 ├Ч a + 84 ├Ч b) /(a + b) ] = 79.5 Or, 72a + 84b = 79.5 ├Ч (a + b) Or, 72a + 84b = 79.5a + 79.5b Or, 79.5a - 72a = 84b - 79.5b Or, 7.5a = 4.5b Or, b = (7.5a/4.5) Or, b = (7.5a/4.5) So, b = (5a/3) a + b = 40 Or, a + (5a/3) = 40 Or, 3a + 5a = 40 ├Ч 3 Or, 8a = 120 Or, a = (120/8) So, a = 15 So, the quantity of Basmati rice bag sold = a = 15kg
рддреГрд╖реНрдгрд╛ рдХреЗ рд╡реИрдХрд▓реНрдкрд┐рдХ рд╡рд┐рд▓реЛрдо рд╢рдмреНрдж рджрд┐рдП рдЧрдП рд╣реИрдВ. рд╕рд╣реА рд╡рд┐рд▓реЛрдо рд╢рдмя┐╜...
рдирд┐рдореНрдирд▓рд┐рдЦрд┐рдд рдкреНрд░рд╢реНрди рдореЗрдВ рд╡рд┐рд╖рдо рд╢рдмреНрдж рдХрд╛ рдЪрдпрди рдХрд░реЗ ?┬а
рдЬрд┐рд╕реЗ рдЖрд╕рд╛рдиреА рд╕реЗ рд╕рдордЭрд╛ рди рдЬрд╛ рд╕рдХреЗ
' рдЯреЛрдкреА рдЙрдЫрд╛рд▓рдирд╛ ' рдореБрд╣рд╛рд╡рд░реЗ рдХрд╛ рд╕рдЯреАрдХ рдЕрд░реНрде рд╣реИ :
рдЕрдЧреНрдирд┐
рдЧреНрд░рд╛рдореНрдп рд╢рдмреНрдж рдХрд╛ рд╡рд┐рд▓реЛрдо рд╢рдмреНрдж рд╣реИ –
рдЧреВрдврд╝
рд╡рд┐рд╕реНрддрд╛рд░┬а
рджрд┐рдП рдЧрдП рд╡рд╛рдХреНрдп рдореЗрдВ рдХрд╛рд▓реЗ рд╢рдмреНрдж рдХрд╛ рд╡рд┐рд▓реЛрдо рд╢рдмреНрдж рдЬреНрдЮрд╛рдд рдХреАрдЬрд┐рдПред
рдЙ...
рдирд┐рдореНрдирд▓рд┐рдЦрд┐рдд рд╡рд╛рдХреНрдп рдореЗрдВ рдХрд╛рд▓реЗ рднрд╛рдЧ рдХреЗ рд▓рд┐рдП рдЙрдкрдпреБрдХреНрдд рдПрдХ рд╢рдмреНрдж рдЪреБрдирд┐...