Question
The cost of a machine with life of 10 years was Rs.12
lakh with no salvage value expected at the end of the life of the machine. However, after 5 years, the life of the machine increased by 3 years by incurring refurbishment cost of Rs.1,20,000. What would be the depreciation in the 6th year of this machine?Solution
Original depreciation rate = 12,00,000/10 = Rs.1,20,000 per year Total depreciation in 5 years = 5*1,20,000 = 6,00,000 Remaining value of machine = Rs.12,00,000 – 6,00,000 = Rs.6,00,000 Revised cost after refurbishment = 600000 + 120000 = 720,000 Revised life = 5+3 = 8 years Depreciation in 6th year and thereafter = 7,20,000/8 = Rs.90,000 per year Â
The production function of a firm is a relationship between which two factors?Â
What is the rank of India in Global Hunger Index (GHI) in 2016?
Which monetary policy stance is characterized by low interest rates?
What does 'SLR' stand for in the context of banking regulations?
Who heads the National Development Council (NDC)?
As per the Economic Survey 2016-17, the expected range of GDP growth (at constant price) for the year 2017-18 is between?
Which of the following is true regarding GDP?
i. In calculating GDP only final marketable goods and services are considered
ii. GDP can be...
Which committee did the RBI establish to discuss Capital Account Convertibility?
During periods of inflation, tax rates shouldÂ
Indian Financial System Code (IFSC) is a -