Question
Calculate the Break-even point from the following
information. Fixed overheads = Rs.60,000 Selling Price per unit = Rs.30 Direct material cost per unit = Rs.12 Direct Labour cost per unit = Rs.6 Variable overheads are absorbed as 50% of direct labour cost Trade discount = 10% ÂSolution
Break even output = Fixed overheads/ contribution per unit Contribution per unit = Selling price – Variable cost per unit ·        Realized selling price = Selling price – trade discount = 30 - (10%*30) = 27 ·        Variable costs = direct material + direct labour + variable O/H = 12 + 6 + (50% of 6) = 21 Thus, Contribution per unit = 27-21 = 6 Break even output = 60000/6 = 10,000 units
As per RBI guidelines for ARCs, an asset becomes non-performing when the interest or principal is overdue for a period of how many days from the date o...
A statement which gives organization-specific definitions of what’s expected and required with respect to the behavior and actions within the organiza...
When we talk about Demographic Transition, which Stage is characterised with high birth rate, high number of deaths?
As per ERG theory, which of the following needs had motivated RAM to join ABC Ltd?
Dexie Ltd has a preferred stock that pays a dividend of 8 per share and the current price of stock is 100. What is the cost of preferred stock?
What does 'M' stand for in AMFI?
Projected Annual Turnover: ₹24 crore
Borrower margin: 5%
What is the permissible WC limit under Nayak Committee norms?
Within one year of incorporation, what should be the ratio of net owned funds to the deposits for Nidhi companies?
GoDigit Life, the life insurance business of GoDigit Insurance has raised equity funding from two major private sector lenders Axis Bank and HDFC Bank. ...
Gita Gopinath is ________ of IMF