Question
The organization budgeted $400,000 for 40,000 hours of
direct labor to complete 16,000 units of finished product. The firm used 42,000 direct labor hours and completed 17,000 units of finished product. What is the direct labor efficiency variance if the actual wage rate is 11/hour?Solution
Answer: LEV = (Actual Hours – Standard Hours) * Standard Rate .Here, LEV = (42000-42500)*10 = 5000F Here, Standard rate = 400000/40000 = 10/ hour And standard hours = 17000*40000/16000 = 42500.
Who has been honored with the Best Member Federation Award by the Asian Athletics Federation?
How many Members of Parliament have been honoured with Sansad Ratna Awards 2023?
Srinivasan K Swamy was re-elected President of the Advertising Agencies Association of India (AAAI) for 2025–26. Which anniversary of AAAI coincided w...
Which of the following is NOT a key component of the Skill India Mission?
Which of the following is being developed as the first elevated urban expressway in India, will be operational in 2023?
Which of the following is not a constitutional body?
Which of the following statements about the MoU between Aeronautical Development Agency and the Indian Air Force is/are correct?
1. The MoU facil...
As per the terms specified, the interest rate applicable to an Overdraft (OD) beyond WMA will be:
RBI recently directed Paytm Payments Bank Ltd to stop the onboarding of new customers with immediate effect. The RBI took the decision in exercise of it...
In which city was “Mauli” — India’s first all-women Clean Street Food Hub — launched?