Question
With the rise in price from ₹ 8 to ₹ 14. Total
expenditure on the commodity rises by 40% and becomes ₹ 1,120. Calculate the price elasticity of demand.Solution
New Price, P1 = 14 New quantity, Q1 = 1120/14 = 80 Old total expenditure, X X+ 40% of X = 1120 X = 800 Old Price, Po = 8 Old Quantity, Qo = 800/8 = 100 Therefor, change in quantity = -20 Change in price = 6 Price elasticity of demand = dQ/dP * Po/Q0 = -20/6 * 8/100 = -0.267
Which group is participating for the first time in the National Agriculture Conference – Rabi Abhiyan 2025?
What was the total prize pool for the Women’s T20 World Cup 2024, as announced by the ICC?
What is the total number of Anubhav Awards conferred as of 2025?
How many Bima Sakhis were active across India as of the current financial year?
What is the significance of the RBI-Maldives Monetary Authority (MMA) MoU on local currency usage?
Which of the following organizations proposed the Digital Payments Intelligence Platform to curb payment frauds?
Telangana has recently completed 9th anniversary of its statehood. Consider the following statements about Telangana:
1. It comprises south and s...
Who has been appointed as the new Lokpal of India?
Uttar Pradesh's BC Sakhi initiative has facilitated financial inclusion transactions worth how much as of 2024?
How many Earth Observation (EO) satellites will the PixxelSpace-led consortium launch under India's first PPP-based private satellite constellation?