Question
As per the Master Circular on Management of Advances –
UCBs, for borrowers (other than MSEs) requiring fund-based working capital up to ₹1 crore and for Micro & Small Enterprises requiring up to ₹5 crore, how is the working capital requirement (25% of projected turnover) shared between borrower and bank?Solution
• Under RBI’s guidelines for working capital assessment (turnover method): o Working capital requirement = 25% of projected annual turnover. o This is shared between the borrower and the bank as:  Borrower’s contribution (Net Working Capital) = 5% of turnover.  Bank finance = minimum 20% of turnover. • Example: If projected turnover = ₹10 crore, o Total working capital requirement = ₹2.5 crore (25% of turnover). o Borrower contributes ₹0.5 crore (5%), and o Bank provides at least ₹2.0 crore (20%).
What will be the next number in the series?
2,5,11,23,47,?
6, 5, 40, 32, 249, 240
12 78 385 ? 4629 9260
...5, 7, 10 , 15 , 21 , 33
If 4 2 x 1.5 0.5
Then, 1/3 x + 2.5 = ?
56, 57, 49, 76, 12, ?
104   106   110   113   ?   126
24Â Â Â 25Â Â Â Â 34Â Â Â Â 59Â Â Â 108Â Â Â ?
84, 61, 80, 57, 76, ?
4 , 3, 4 , ? , 32