Question
A factory has direct material cost of ₹2,40,000 and
direct labour of ₹1,60,000 for a batch of 1,000 units. Factory overheads are absorbed at 75% of direct labour. Admin overhead is charged at 20% of factory cost. Selling & distribution overheads are ₹30 per unit. What is the total cost per unit?Solution
Factory cost = DM + DL + Factory OH = ₹2.4L + ₹1.6L + (1.6L × 75%) = ₹2.4L + ₹1.6L + ₹1.2L = ₹5.2L Admin OH = 20% of ₹5.2L = ₹1.04L Selling OH = 30 × 1,000 = ₹30,000 Total cost = ₹5.2L + ₹1.04L + ₹0.3L = ₹6.54L → per unit = ₹654
In a locality, all the local electricians follow a cost-plus method to charging fees for their services. The electrician charges for all items used in t...
Who among the following person sits fourth to the left of N?
दो संख्याएँ किसी तीसरी संख्या से क्रमषः 20% और 50% अधिक हैं। प�...
- ‘X’ and ‘Y’ together can complete a task in 18 hours. If ‘Y’ alone takes 45 hours to complete the same task, how long will ‘X’ take to do i...
How many seats are there in the row?
Which storage device has the largest capacity?
3 बजकर 30 मिनट पर घड़ी की मिनट एवं घण्टे की सूई कितने डिग्री का...
- 40 workers can complete a job in 72 days. How many workers are needed to finish the same job in 45 days?
- Priya bought a gadget at 40% discount on its listed price and later sold it by offering a 20% discount on the listed price. What was her profit percentage?
Select the correct combination of mathematical signs to replace the * signs and balance the given equation.
21 * 4 * 156 * 13 * 11 = 83