Question
A company transfers semi-finished goods from Process 1
to Process 2. Normal loss in Process 1 is 10%. If 10,000 units are input and 8,800 units are transferred, what is the abnormal loss/gain?Solution
Normal loss = 10% of 10,000 = 1,000 β Expected output = 9,000 units. Actual = 8,800 β Abnormal loss = 200 units
47.87% of 749.76 + 35.11% of 399.76 = β? + 23.15 Γ 20.87
What approximate value will come in place of the question mark (?) in the following question? (Note: You are not expected to calculate the exact value.)...
- 349.99% of 11.98 = ?β 12.5% of 143.99
20.11% of 119.99 + β80.97 Γ· 3.02 = ?
28.01% of 3650 + 40.10% of 150 – 301.75 = ?
- What approximate value will come in place of the question mark (?) in the following question? (Note: You are not expected to calculate the exact value.)
- What approximate value will come in place of the question mark (?) in the following question? (Note: You are not expected to calculate the exact value.)
Monthly income of P is Rs.10000 and his monthly savings is Rs.2200. If his monthly income is decreased by 30% and monthly expenditure is decreased by 20...
Find the approximate value of Question mark(?) for given equation.Β
(563.84 Γ· 11.92) Γ 15.08 + 244.95 = ? Γ 10.01
Cities X and Y are 180 km away from each other. A bike leaves from city X towards city Y at 8 am at a speed of 36 km/h. At 10 am, another bike starts fr...