Question
A company has fixed costs of ₹10 lakh, variable cost
per unit ₹50, and selling price per unit ₹75. If sales units are 60,000. Compute margin of safety units.Solution
BEP = Fixed Cost / Contribution per unit = ₹10L / (75 – 50) = ₹10L / ₹25 = 40,000 units MOS = Sales Units- BEP Units = 60,000- 40,000 = 20,000 units
Cyprus iria belongs to the following group of weeds:
‘The law of limiting factors’ was proposed by
The minimum land slope required for irrigation through surface methods is:
The type of activity of Bacillus Megaterium bioinoculant in soil is
Who discovered the nematicidal properties of Ethylene Di bromide (EDB)?
Wheat is mainly a rabi cereal crop grown for food. Wheat inflorescence is…………….
"Ingredient" means:
Which of the following offers a sort of price guarantee on the part of farmers to cultivate the crop?
Late blight of potato is caused by
Who provided the earliest demonstration of disease resistance as a character transmissible from parent to offspring in the Mendelian fashion?