📢 Too many exams? Don’t know which one suits you best? Book Your Free Expert 👉 call Now!


    ⚡ Azaadi sale - Celebrate Independence Day with Flat 55% Off On all courses! 13 to 17 Aug ⚡ Enroll Now

    Question

    Input = 10,000 units @ ₹20/unit, Normal loss = 10%,

    Scrap value = ₹2/unit. What is cost per unit of output assuming no abnormal loss?
    A ₹20 Correct Answer Incorrect Answer
    B ₹22 Correct Answer Incorrect Answer
    C ₹18 Correct Answer Incorrect Answer
    D ₹21.11 Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    Cost = ₹2,00,000 Normal loss = 1,000 units ⇒ Scrap = 1,000 × ₹2 = ₹2,000 Net cost = ₹1,98,000 Output = 9,000 units Cost per unit = 1,98,000 / 9,000 = ₹22

    Practice Next
    ask-question

    Not sure which exam is best for you Talk to our expert

    Get My Free Call