Question
Input = 10,000 units @ ₹20/unit, Normal loss = 10%,
Scrap value = ₹2/unit. What is cost per unit of output assuming no abnormal loss?Solution
Cost = ₹2,00,000 Normal loss = 1,000 units ⇒ Scrap = 1,000 × ₹2 = ₹2,000 Net cost = ₹1,98,000 Output = 9,000 units Cost per unit = 1,98,000 / 9,000 = ₹22
Which one of the following is the science which deals with the study of home of crops?
Flowering in sugarcane is called ___________.
Which of the following statements is/are true?
Statement A: Mica and biotite are the secondary minerals but also act as primary minerals.
...
The sulphur (S) containing mineral is:
Under stress condition, which amino acid accumulated in crop plants?
Sago is the important food product derived from
Which European species of honeybee was successfully introduced in India?
Microbes added to soils to decrease the level of contaminants from root area of the plants is called as ___
Which of the following promotes genetic variation in the progeny by facilitating the recombination of genetic material?
Seed longevity can be increased by decreasing: