Start learning 50% faster. Sign in now
Cost = ₹2,00,000 Normal loss = 1,000 units ⇒ Scrap = 1,000 × ₹2 = ₹2,000 Net cost = ₹1,98,000 Output = 9,000 units Cost per unit = 1,98,000 / 9,000 = ₹22
Select the option in which the numbers are related in the same way as are the numbers of the following set.
(285, 313, 299)
Three of the following four options are alike in a certain way based on the Alphabetical series. Which one among the following doesn’t belong to the g...
In the following questions, select the one which is different from other three alternatives.
Arrange the letters of each group to make a meaningful word and find the odd man out?
Three of the following four letter-clusters are alike in a certain way and one is different. Pick the odd one out.
Find the odd word pair out from the given options.
Find the odd one out
Four numbers have been given, out of which three are alike in a certain way and one is different. Select the one that is different.
Three of the following four options are alike in a certain way based on the Alphabetical series. Which one among the following doesn’t belong to the g...
Find the odd one out