Question
A manufacturing company prepares a flexible budget for
its production costs. At 60% capacity, its total cost is ₹6,00,000, including ₹2,40,000 fixed cost. When operating at 80% capacity, what should be the total budgeted cost?Solution
At 60% capacity: Variable cost = ₹6,00,000 – ₹2,40,000 = ₹3,60,000 Variable cost per % = ₹3,60,000 / 60 = ₹6,000 At 80%: Variable cost = 80 × ₹6,000 = ₹4,80,000 Total cost = Fixed (₹2,40,000) + Variable (₹4,80,000) = ₹7,20,000
Consider the following statements regarding Tribunals:
1. The provisions regarding the Tribunals were inserted to the Constitution as per the 4...
In how many states was the first round of Mission Indradhanush (IMI) 4.0 organized by the Union Ministry of Health and Family Welfare in February 2022, ...
How many participants from India won the gold medal in the 14th International Olympiad on Astronomy and Astrophysics (IOAA) 2021?
निम्नलिखित में से कौन सा/से ऑस्ट्रेलिया के संविधान से नही�...
Disguised unemployment exists primarily in the ________ sector in our country.
What is a VPN used for?
Which one of the following statements regarding the levying, collecting and distribution of Land Revenue is correct?
What did Ain-i-Akbari seek to promote within the frontiers of the Mughal State?
Inclusive of a profit of 20% Rishi sold a pair of footwear for ₹ 2172. What was the cost price of the pair of shoes?
An economy is called agrarian if its share of the primary sector is 50 per cent or more in the total output (the GDP) of the economy. With context Indi...