Question
In a processing unit, 1,000 units are introduced in
Process A. 100 units are normal loss, and 50 units are abnormal loss. Cost incurred is ₹10,000. What is the cost per unit?Solution
Normal loss is not assigned cost. So cost is spread over (1,000 – 100) = 900 units. Cost/unit = ₹10,000 ÷ 950 = ₹10.53 (abnormal loss is included in cost calculation).
Which of the following forms a part of National Agricultural Research System (NARS), aimed at assessment of location specific technology modules in agri...
A collection of plasmid clone containing recombinant DNA molecules so that the sum total of DNA insert represent the entire genome of the concerned org...
An element has 8 electrons in its valence shell. Which of the following statements is correct?
Sodium is known to increase yield of which crop?
The planting of succeeding crop before the harvesting of standing crops is:
c
Pusa Nanha Variety of papaya is developed by ……………
Which of the following is not matched correctly?
Normal lapse rate i.e. the rate at which an atmospheric temperature in Earth's atmosphere, falls with altitude is _____
Food and Agriculture Organization with its HQ at Rome was found in the year ___