Question
A company has a standard direct material cost of ₹10
per unit. Actual cost incurred was ₹12 per unit for 1,000 units. 950 units were actually produced. What is the Material Cost Variance?Solution
Material Cost Variance (MCV) = (Standard Price × Standard Quantity) – (Actual Price × Actual Quantity) ________________________________________ Given: • Standard cost per unit = ₹10 • Actual cost per unit = ₹12 • Actual quantity of material used = 1,000 units • Actual output produced = 950 units Assume 1 unit of output requires 1 unit of material (standard quantity = 950 units for 950 units output). ________________________________________ Step-by-step calculation: •Standard Cost = ₹10 × 950 units = ₹9,500 •Actual Cost = ₹12 × 1,000 units = ₹12,000 ________________________________________ Material Cost Variance (MCV): MCV=₹9,500−₹12,000=−₹2,500
To propagate caste equality, ___________ founded the Satyashodhak Samaj.
The last Nanda ruler of Magadha who was overthrown by Chandra Gupta Maurya with the help of his teacher Acharya Chanakya was:
Who among the following is the Indian classical dancer who masters both Bharatanatyam and Odissi dancing style?
The National Commission for Scheduled Castes presents its annual report to whom of the following?
Harappa of Harappan civilization was situated on the banks of river _______.
India's first blockchain district located in which of the following state ?
Which of the following varieties of rice is known as the miracle rice for India and was first harvested in 1967 with exceptional yield?
The ‘Har Ghar Jal Yojana’ was launched by the Prime Minister to provide water over _____ villages in Uttar Pradesh?
Which unsaturated aliphatic hydrocarbon composed of 20 carbon atoms is used to make candles and paraffin wax with solar energy storage capacity?
The fundamental rights described in the Indian Constitution have been taken primarily from ________.